Táblázatkezelés 7. - Adatok rendezése, szűrése

Az Excel - mint minden táblázatkezelő - alkalmas a táblázat adatainak rendezett megjelenítésére, vagy a feltételeknek megfelelő cellaadatok kiszűrésére. Ez főleg a terjedelmes, nagy méretű táblázatok esetében előnyös.

 

OFFICE EXCEL 2016

ADATOK RENDEZÉSE

Célja az adatok közötti megfelelő sorrend kialakítása.

Nyissuk meg a konyvtar.xls táblázatot!
(A táblázat letölthető az alábbi linkre kattintva: konyvtar.xls)

Formázzuk meg a táblázat fejlécét!
Igazítsuk a rovatfejeket középre, tegyük félkövérré, és a cella háttereket töltsük ki sárga színnel. Jelenítsünk meg minden táblázatszegélyt!

Rendezzük táblázatunkat az írók neve szerinti sorrendbe!
A rendezéshez álljunk a táblázatba, vagy jelöljük ki a rendezendő tartományt!

Ezután válasszuk az Adatok menü Rendezés és szűrés pontját! Ha a bal felső Rendezés ikonra kattintunk, az adatok növekvő sorrendbe rendeződnek, ha az alsót választjuk, csökkenő sorrendbe rendeződnek. Vegyük észre, hogy nem csak az írók nevének sorrendje módosul: a hozzá tartozó többi cellaadat is megfelelően átrendeződik, tehát a teljes vízszintes sort új helyre sorolja be a program.

Gyakran előfordul, hogy több oszlop adatait kell sorba rendeznünk. Ezt több szempontú rendezésnek nevezik. Látható, hogy Isaac Asimov regényeiből sok van. Szeretnénk, ha azon túl, hogy a szerzők sorrendben vannak, a második oszlopban a regénycímek is sorrendben lennének.

Ehhez kattintsunk a Rendezés feliratú ikonra. Ekkor a Rendezés párbeszédpanel nyílik meg, ahol beállíthatjuk a kijelölt oszlopok rendezési szempontjait.

A Rendezés ablak első sorát a program adja. A második rendezési szempontot az Újabb szint nyomógombbal illesztjük be, és a legördülő menüből választhatjuk ki.

Ha a teljes oszlopot jelöltük ki, ügyeljünk arra, hogy Az adatok fejlécet tartalmaznak szöveg előtti jelölőnégyzetben legyen pipa, mert különben a fejlécet is besorolja a program a rendezendő adatok közé.

 

ADATOK SZŰRÉSE

Ekkor a táblázatból csak a bennünket érdeklő adatokat jelenítjük meg.

Egyszerű szűrés
Kattintsunk a konyvtar.xls táblázat Szerző oszlopában jobb egérgombbal arra a névre, amelynek az előfordulásait szeretnénk megjeleníteni! A megjelenő helyi menüből válasszuk a
Szűrő pontot, és ebből a Szűrés a kijelölt cella értéke alapján alpontot!

Ha erre a menüpontra kattintunk, minden olyan sort megjelenít a táblázat, amely a kiválasztott cella tartalmával teljesen azonos karaktereket tartalmaz. Így hamar megtaláljuk  pl. Isaac Asimov összes fellelhető könyvét.

A szűrés megszüntetéséhez válasszuk a Szűrők törlése menüpontot!

 

 

 

 

 

Összetett szűrés
Bonyolultabb, de lassúbb szűrések összeállításához kattintsunk a tölcsért mutató
Szűrő ikonra!

Ekkor az oszlopok fejléceinek jobb sarjában legördülő menü jelenik meg. Ebben kiválaszthatjuk a rendezés irányát és a szövegszűrőket. A szövegszűrők tartalmazzák az összes sorban előforduló értéket. A program azokat a sorokat fogja megjeleníteni, amelyek olyan értéket tartalmaznak, amelyek előtt pipa van a jelölő négyzetben. Értelemszerűen csak a megjeleníteni kívánt tartalmak előtt hagyjuk meg a pipákat, majd kattintsunk az OK gombra.

A szövegszűrők minden oszlopban megjelennek és az adott oszlopok adatait jelenítik meg.

 


 

 

GYAKORLÓ FELADATOK:

1., Rendezzük a konyvtar.xls táblázatot a könyvek kiadási éve szerinti növekvő sorrendbe!

2., Jelenítsük meg az 1962-ben kiadott könyveket!

3., Nyissuk meg a vizsgaeredményeket tartalmazó táblázatunkat!
A letöltéshez kattints az alábbi linkre: vizsgaeredmeny.xls.
Formázd a táblázatot!
Rendezd elért pontszámok alapján növekvő sorrendbe a táblázat adatait!
Jelenítsd meg azokat a személyeket, akik középfokú szintet teljesítettek! Hány ilyen név található?