Táblázatkezelés 6. - Grafikonok, diagramok

A táblázatkezelő programok szolgáltatása, hogy a táblázatban megjelenített értékeket, vagy számítási eredményeket grafikonokon képes megjeleníteni. A grafikon szemléletesen mutatja a táblázat adatait. Az adatok mellett a változás iránya, menete is leolvasható.

 

OFFICE EXCEL 2016

Nyissuk meg az elmúlt órákon elmentett Zöldségesbolt táblázatunkat! Ábrázoljuk grafikonon az egyes árufajták egységárát!

1., Jelöljük ki az ábrázolandó adatokat tartalmazó cellatartományt!

2., Ezután válasszuk a Beszúrás menü Oszlop- és sávdiagram beszúrása ikonját! A legördülő menüben sokfajta diagramtípus közül választhatunk.

 

 

 

 

 

 

 

A program érzékeli a kijelölt oszlopok közötti kapcsolatot, és ennek megfelelően készíti el a diagramot. A diagram címe az számértékeket tartalmazó oszlop fejléce lesz, a zöldségfajtákat szöveggel tünteti fel a program.

Mivel a diagram kép, mérete a kép méretéhez hasonlóan méretező pontokkal állítható, és a munkalap tetszőleges helyére vonszolható.

Ha a diagram területén jobb egérgombbal kattintunk, a megjelenő helyi menüben formázási lehetőségeket választhatunk.

Ha a diagram sávjainak színét is meg kívánjuk változtatni, kattintsunk az egyik oszlopra jobb egérgombbal, majd a helyi menü Adatsorok formázása pontjára. A jobb oldalon megnyíló ablakban az Adatsor beállításai menüben a festékes vödör ikonra kattintva állíthatjuk be a kitöltés és a vonalszíneket. Ha bepipáljuk az Adatpontonként változó színek menüpontot, a gép minden oszlopot más színnel jelöl. Ha a színek jelentését jelmagyarázatban szeretnénk feltüntetni, kattintsunk a Diagram-összetevők jobb oldalon megjelenő (+) gombjára, és pipáljuk be a Jelmagyarázat jelölő négyzetet!

3., A diagramterület jobb oldalán megjelenő ikonokra kattintva, a formázási beállítások megváltoztathatók:

 

 

DIAGRAMTÍPUSOK

A program sokféle diagramtípus használatát ajánlja fel. Ezekből mindig a céljainknak megfelelőt válasszuk ki. 3 fő típust különböztetünk meg:

1., KÖRDIAGRAM
Kisszámú érték, és egyetlen adatcsoport megjelenítésére alkalmas, ahol
az egyes körcikkek aránya fejezi ki a részadatok nagyságát. Az egyes részek egészhez való viszonyának (%-os megoszlás) ábrázolására alkalmas.

pl.: Ábrázoljuk kördiagramon a levegő %-os összetételét!

FFF">A tartomány kijelölése után a Kördiagram beszúrása menüpontból a 3D kördiagramot (Torta-diagramot) választottuk. Ez a kördiagram térbeli formája.
Ahhoz, hogy a körcikkekben megjelenjenek a %-os értékek, kattintsunk a tortára jobb egérgombbal, és a helyi menüből válasszuk az
Adatfeliratok hozzáadása pontot! Az adatfeliratok formázásához újra kattintsunk a diagram rajzán jobb egérgombbal:

 

2., OSZLOPDIAGRAM

Az adatok nagyságát a megjelenített oszlopok hossza fejezi ki. (Lásd az első példát!)

 

3., GRAFIKON ÉS PONT DIAGRAM

Ezekkel a matematika órákon használt függvényeket is lehet ábrázolni.

pl. Ábrázoljuk az y = 2x2 függvényt!
Elsőként készítsük el az
értéktáblázatot! Az x sort automatikus kitöltéssel -5 -től +5 -ig töltsük fel. Majd az y értéket a függvény szerint számíttassuk ki (=2*B3*B3). Ezután a beírt képletet relatív hivatkozással másoljuk le minden cellába.



Ha a két sort kitöltöttük, válasszuk a
Beszúrás menü Pont-diagramjait! Az elkészítés után jól látható a torzult parabola függvény pontsora.

 


 

 

GYAKORLÓ FELADATOK:

1., Ábrázoljuk egy oldat töménységét kördiagramon!

Az elkészítéskor ügyeljünk arra, hogy az adatokat tartalmazó cellákba ne legyen betű, mert azt nem képes ábrázolni a program.

A diagram %-os arány kifejezésére alkalmas, tehát az oldat töménységét közvetlenül leolvashatjuk róla, ha a diagram területén jobb egérgombbal előhívott helyi menüből választjuk az Adatfeliratok formázása menüt és a Felirat beállításai panelon  bepipáljuk a Százalék menüpontot.

 

 

 

 



2., Ábrázoljuk oszlopdiagramon a 7 törpe alapfizetését!

 

3.,Ábrázoljuk pont-diagramon az y=3x függvényt!

A függvény az y-értékeket különálló pontokként ábrázolja. A pontok összekötéséhez használjuk a pontra kattintva előhívható helyi menü Trendvonalak pontját! A program ekkor a pontokat folytonos vonallal összeköti és ki is írja a függvény típusát!

A diagram hátterének színét az üres területen jobb gombbal kattintva megjeleníthető helyi menü Diagramterület formázása menüpontjának segítségével módosíthatjuk.

 

 

 


FELADATOK:

Diagramtípusok: http://informatika.gtportal.eu/index.php?f0=excel_diagram_107