Rajzolás - Vonal, téglalap, színek, mentések

 

 

PAINT A WINDOWS-10-BEN

EGYENES VONAL RAJZOLÁSA

 A Kezdőlapon válasszuk ki az alakzatok közül az egyenes vonal rajzolót, majd húzzunk egy vonalat a rajzlapra! Ehhez az egeret helyezzük a vonal kezdőpontjához, s az egér bal gombját lenyomva tartva, mozgassuk az egeret a kívánt irányba. Amikor a vonal megfelelő méretű, engedjük el a bal gombot.  A kijelölt vonal vastagsága a Méret gombra kattintva állítható. A négy vastagság valamelyikére rávisszük az egérkurzort, és a vonal felveszi a kívánt vastagságot. A választás véglegesítéséhez rá kell kattintanunk a menüben a vonalra.

Ha vízszintes, függőleges, vagy 45 fokos ferde vonalat akarunk rajzolni, akkor közben a SHIFT billentyűt lenyomva kell tartanunk.

Ha rajzoláskor valamit elrontottunk, a hibás művelet visszavonható, ha az ablak bal felső sarkában látható kék Visszavonás nyílra kattintunk.

 

Ha az egész rajzunkat le akarjuk törölni, a Kijelölés eszközzel jelöljük ki az egész rajzlapot (vagy nyomjunk CTRL+A billentyűkombinációt), majd üssük le a Delete billentyűt!

Kisebb javításokhoz használjuk a Radír eszközt, amelynek vastagságát szintén a Méret menüben állítjuk be.

 

 

 

 

Rajzold meg egyenes vonalak kombinációjával a bemutatott ábrát!

 

 

 

 

 

 

MENTÉS
Ahhoz, hogy képeink megmaradjanak, és később elővehessük azokat, el kell menteni merev-, vagy hajlékonylemezre. A mentéshez kattintsunk a
Paint-ablak bal felső sarkában levő lemez-ikonra. A Mentés másként ablak fog megjelenni:

Ebben az ablakban (amely Intéző-szerű elrendeződésű) kiválaszthatjuk a mentés helyét, megadjuk a fájl nevét, majd a legördülő menüből kiválasztjuk a fájlt típusát, amely a fájlnév kiterjesztéseként azonnal meg is jelenik. Ezután a Mentés gombra kattintunk.
Azt, hogy a mentés sikeres volt, onnan látjuk, hogy a
Paint-ablak címsorában megjelenik az elmentett állomány neve.

 

SZÍNEK


A
Paint két színnel dolgozik: 1. az előtér- és 2. háttérszínnel.
Ha a paletta valamelyik színére az egér bal gombjával kattintunk, az előtér, ha a jobb gombjával kattintunk, a háttér színét állíthatjuk be. A paletta bal oldalán levő, egymást  négyzetek mutatják az érvényes előtér- és háttérszínt.
A vonal színét meghatározza, hogy az egér bal, vagy jobb gombjával rajzoltunk. Ha az egér bal gombjával rajzolunk, akkor az előtér színét (1. szín), ha a jobb gombjával, akkor a háttér (2. szín) színét használjuk.

 

ÚJ RAJZ KÉSZÍTÉSE

Ha régi rajzunkat elmentettük, új rajzlapot kérhetünk az Adminisztrációs menü Új pontjára kattintva:

 

Ha a mentést elfelejtettük volna, a program a fenti párbeszédablakban figyelmeztet bennünket mulasztásunkra.

 

 

TÉGLALAP
Milyen elemekből rajzolhatnánk meg az  ábrán látható kis szekrénykét? Megrajzolhatjuk a már megismert egyenes vonalak segítségével is, de egyszerűbb, ha négyzeteket és téglalapokat használunk. Ugyanis a szekrény téglalapokból áll, téglalapok a fiókok is, míg a fiókok fogója egy-egy kis négyzet.
Téglalapot rajzolni az Alakzatok menü téglalap gombját kiválasztva lehet. 
Az egeret helyezzük a téglalap egyik csúcsához, és bal gombját lenyomva tartva átlósan mozgassuk. Amikor a téglalap megfelelő méretű, engedjük el az egér bal gombját.
Ha szabályos négyzetet szeretnénk rajzolni, akkor rajzolás közben tartsuk lenyomva a SHIFT billentyűt.

 

 

 

Az ábrán látható kis házikó különböző vonalvastagságú és színű téglalapokból és vonalakból állítható össze. 
A téglalap vonalvastagságát a Méret menüben állítjuk be.

A színpalettáról a megfelelő színek kiválasztása után a téglalap színe attól függ, hogy az egér bal vagy jobb gombjával rajzolunk.
 

 

 

 

 

 

Az ábrán látható festőállvány olyan téglalapokat tartalmaz, amelyeknek a belseje is színes. Nemcsak a téglalap vonalának a színét tudjuk megválasztani, hanem a belsejének a színét is. Ezt kitöltésnek nevezzük.

 

 

 

 

 

 

A színnel való kitöltéshez kattintsunk a színpalettán a kívánt színre, ezután válasszuk az Eszközök menüből a Kitöltés színnel eszközt, majd kattintsunk a zárt alakzat (téglalap) belsejébe